A harmadik ütemben a villamos műhelyek informatikai hátterének bővítése mellett nagy hangsúlyt kapott a korszerű méréstechnikai eszközök beszerzése is. A tanulók munkáját segítő, az általános fejlesztő és tervező munkában fellépő minden igényt kielégítő két és négy csatornás oszcilloszkópok érkeztek. A beszerzéskor ügyeltünk rá, hogy diákjaink – ahogy később az iparban is – nálunk is többféle szkóppal találkozzanak. Egyik műhelyünket egyszerűbb digitális oszcilloszkópokkal szereltük fel. A cél itt a műszerkezelés alapjainak elsajátítása. Ugyanennek a gyártónak nagyobb tudású társait terveztük egy másik műhelyünkbe. Itt a diákok már olyan funkciókkal is találkoznak, amelyek a hétköznapi mérési feladatok során ritkábban kerülnek elő (spektrum analizátor, logikai analizátor használata, különböző kommunikációs protokollok vizsgálata, „mindent az egyben műszer” alkalmazása [tápegység, függvény generátor, multiméter, oszcilloszkóp, analizátorok]). Így a diákok a szakképzés során a korábban már elsajátított tudásukra tudnak építkezni – az egyszerűbbtől haladhatnak a bonyolultabb felé.
Az alábbi képeken a projekt keretében beszerzett egyik GWINSTEK oszcilloszkóp látható. A műszer TFT 8" (800x480) kijelzővel van ellátva, 4 csatornás, tartalmaz multimétert, tápegységet, két csatornás arbitrázsgenerátort és spektrumanalizátort is. Alkalmas a leggyakoribb protokollokra (I2C, SPI, UART, CAN, LIN BUS) történő indításra és ezek dekódolására is.
Új oszcilloszkóp bejelentkező felület
Mérés közben
Hátsó csatlakozók
Egy harmadik műhelyünkbe PC oszcilloszkópot (PicoScope) vásároltunk minden tanulói munkaállomásra. Ezek az eszközök nagyon népszerűek programozói körökben és használatuk eltérő filozófiát követel a tanulóktól. Kis méretük, mobilitásuk és a hozzájuk csatlakoztatott laptop által nyújtott előnyök felbecsülhetetlenek egy programozási feladat végrehajtása során..